Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Zaiste ta Najświętsza nieba i ziemi Królowa ogłosiła w ten czas, że jest Królową ziem polskich, gdy tylko swoim łaskawym, w tym obrazie spojrzeniem, Królestwo i dwór zechciała pokrzepić. A to, że jest Matką dała poznać nie tylko w jednym miejscu, siła bowiem dobrodziejstw na Jej oddanych za Tejże przyczyną spłynęła na rozległych obszarach Wielkopolski i im sąsiedniego Śląska, a i Księstwo Mazowieckie nimi uraczyła.

bp Stefan Wierzbowski (Poznań)

Co tam za dobrodziejstwa i łaski ten obraz tak w Warszawie, jak i w drodze pokazował, wiadomo tym, którzy przytomni zostawali. Stanąwszy tedy szczęśliwie Król Jego Mość pod Lublinem i tam niektóre trudności uspokoiwszy, z osobliwej łaski swojej i klemecyji Pańskiej pozwolił, aby ten święty obraz, który bogato udarował, powrócił na miejsce sobie naznaczone do Rokitna.

Jan Kazimierz Steczewicz (Zbąszyń)

Wizerunek Matki Bożej z Rokitna otrzymał od króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego: srebrną sukienkę, królewską koronę oraz białego orła na czerwonej tarczy. Godło ziem polskich, złożone przez władcę na Niepokalanym Sercu Rokitniańskiej Pani, ideą nawiązuje do ryngrafów z wizerunkiem Bogarodzicy i świadczy o maryjnej pobożności polskiego rycerstwa: biały orzeł symbolizuje Rzeczpospolitą, pozostaje pod czułym spojrzeniem Matki i odzwierciedla serdeczną prośbę o opiekę nad Ojczyzną. Znak orła wyróżnia cudowny obraz w Rokitnie, znany powszechnie od wieków pod tytułem Królowej Orła Białego. Maryja strzegła wiernie Polskiego Orła podczas konfliktów zbrojnych, zaborów, w czas niestabilnych granic i wojennej zawieruchy, a papieska korona – nałożona w czerwcu 1989 roku przez Prymasa na skronie Wniebowziętej Królowej Polski – zwiastowała Polakom definitywny upadek komunizmu. Dziś, u progu 350. rocznicy obecności Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, jubileuszowy rok maryjny splata się szczęśliwie z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a narodowe godło na matczynej piersi Bogarodzicy Dziewicy, na nowo przypomina o najczystszych źródłach miłości do Ojczyzny.

ks. dr. Grzegorz Cyran

$(document).ready(function(){document.body.innerHTML = document.body.innerHTML.replace(/\s([a-z])\s/g, ' $1 ');}