Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Zaiste ta Najświętsza nieba i ziemi Królowa ogłosiła w ten czas, że jest Królową ziem polskich, gdy tylko swoim łaskawym, w tym obrazie spojrzeniem, Królestwo i dwór zechciała pokrzepić. A to, że jest Matką dała poznać nie tylko w jednym miejscu, siła bowiem dobrodziejstw na Jej oddanych za Tejże przyczyną spłynęła na rozległych obszarach Wielkopolski i im sąsiedniego Śląska, a i Księstwo Mazowieckie nimi uraczyła.

bp Stefan Wierzbowski (Poznań)

Co tam za dobrodziejstwa i łaski ten obraz tak w Warszawie, jak i w drodze pokazował, wiadomo tym, którzy przytomni zostawali. Stanąwszy tedy szczęśliwie Król Jego Mość pod Lublinem i tam niektóre trudności uspokoiwszy, z osobliwej łaski swojej i klemecyji Pańskiej pozwolił, aby ten święty obraz, który bogato udarował, powrócił na miejsce sobie naznaczone do Rokitna.

Jan Kazimierz Steczewicz (Zbąszyń)

Wizerunek Matki Bożej z Rokitna otrzymał od króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego: srebrną sukienkę, królewską koronę oraz białego orła na czerwonej tarczy. Godło ziem polskich, złożone przez władcę na Niepokalanym Sercu Rokitniańskiej Pani, ideą nawiązuje do ryngrafów z wizerunkiem Bogarodzicy i świadczy o maryjnej pobożności polskiego rycerstwa: biały orzeł symbolizuje Rzeczpospolitą, pozostaje pod czułym spojrzeniem Matki i odzwierciedla serdeczną prośbę o opiekę nad Ojczyzną. Znak orła wyróżnia cudowny obraz w Rokitnie, znany powszechnie od wieków pod tytułem Królowej Orła Białego. Maryja strzegła wiernie Polskiego Orła podczas konfliktów zbrojnych, zaborów, w czas niestabilnych granic i wojennej zawieruchy, a papieska korona – nałożona w czerwcu 1989 roku przez Prymasa na skronie Wniebowziętej Królowej Polski – zwiastowała Polakom definitywny upadek komunizmu. Dziś, u progu 350. rocznicy obecności Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, jubileuszowy rok maryjny splata się szczęśliwie z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a narodowe godło na matczynej piersi Bogarodzicy Dziewicy, na nowo przypomina o najczystszych źródłach miłości do Ojczyzny.

ks. dr. Grzegorz Cyran

rokitno z lotu ptaka

Rokitno – słowo klucz, słowo synonim, miejsce zamieszkania, pracy. Nade wszystko jednak symbol uduchowienia i znak naszej potrzeby zatrzymania się w biegu. Biegu, jaki wyznacza nam tempo życia, nieumiarkowanie w jego konsumpcji. Biegu, podczas którego nie mamy czasu ani na słuchanie, ani na opowiadanie. Tutaj, w Rokitnie, jest Ktoś, Komu można opowiadać, Ktoś, Kto słucha. Tutaj możemy zahamować swoje zabieganie, wolnym krokiem przejść wszystkie stacje zatrzymań…

Czytaj więcej: Rokitno

Bazylika nocą

Kościół pw. Matki Bożej Rokitniańskiej został wyniesiony do rangi Bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 2001 r. Zaprojektował go królewski architekt Karol Marcin Frantz. Miał on zastąpić drewnianą świątynię, która nie była wystarczająco duża, by pomieścić wciąż rosnącą rzeszę pielgrzymów przybywających do Cudownego Obrazu. Budowę Bazyliki rozpoczęto w 1705 r. Początkowo miała stanąć na wzniesieniu nieopodal wsi, do dziś zwanym Górą Kościelną. Ostatecznie kościół zaczęto budować w roku 1740 na specjalnie usypanym wzgórzu w samym środku wsi.

Czytaj więcej: Bazylika

Historia Obrazu nie jest do końca znana. Namalowany został na początku XVI w. na drewnie lipowym. Widnieje na nim popiersie Matki Bożej na złoconym tle, z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą. Głowę Maryi okala wydrążona w drewnie aureola, twarz jest pochylona ku lewej stronie. Spokojna, jakby zasłuchana, z przymkniętymi oczami. Włosy okrywa muślinowy welon i nakrycie w kolorze niebieskim z żółtą podszewką, na piersi szata w królewskim odcieniu czerwieni. Obraz ma wymiary: 40 cm wysokości i 27 cm szerokości.

Czytaj więcej: Cudowny Obraz

 Kalwaria Rokitniańska

Pomiędzy dwoma jeziorami – Lubikowskim i Rokitniańskim – pośród bujnej zieleni tysięcy drzew i krzewów, wzdłuż usłanej kamykami drogi o długości 4,5 km, znajdują się 32 stacje Kalwarii Rokitniańskiej. Jest to jedyne takie miejsce w zachodniej Polsce.

Stacja XXVI - Umierający z miłości

Budowa rozpoczęła się w 2000 r. Stacje budowane są według projektów Jolanty i Rafała Lisiaków, a większość z nich, prócz trzech wykonanych przez Krzysztofa Kostrzewę, ozdobiona jest rzeźbami Jacka Nowaka. Stacje święcili biskupi: bp Adam Dyczkowski, bp Paweł Socha i bp Stefan Regmunt, a także Kustosze Sanktuarium. Kalwaria to miejsce, gdzie wśród róż i oliwników, w atmosferze ciszy, spokoju i bliskości natury można kontemplować Misterium Męki Pańskiej, a także po prostu pospacerować, wyciszyć się, spędzić wyjątkowo czas.


 Nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej

Co roku, w piątek przed Niedzielą Palmową, można uczestniczyć w niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniu. Tysiące wiernych gromadzą się przy pierwszej stacji, by w modlitwie przejść całą Drogę Kalwarii i w blasku pochodni dotrzeć do Sanktuarium.

Nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej

Pierwsze Nabożeństwo Kalwarii wraz z jej poświęceniem odbyło się w 2001 r. Modlitwie przewodniczył bp Edward Dajczak, a podczas kapryśnej pogody, zmagając się z wiatrem, deszczem i śniegiem, Kalwarię przemierzyło 54 pątników.


Budowa tego miejsca wymaga wiele czasu i poświęcenia, ale jest wielu ludzi mocno wspierających to dzieło. W budowę Kalwarii włączyło się wielu darczyńców, wśród których można wyróżnić: kapłanów diecezji, rodzinę Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty, przedsiębiorców z Międzyrzecza, Gorzowa Wlkp., Wrocławia, Wroniaw, a także grupy społeczne: Leśnicy, „Solidarność” zielonogórska, duszpasterstwo trzeźwości, Apostolat Maryjny, mieszkańcy Międzychodu, mieszkańcy Rokitna, harcerze, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, strażacy lubuscy. Nie zabrakło też indywidualnych osób: Eleni, ks. inf. Roman Harmaciński, rodzina z Gubina, z Bendorf, ks. Antoni Wysocki, państwo Wojciechowscy, ks. inf. Mieczysław Marszalik, a także poprzedni i obecny Kustosz.  

Stacja XXIII - Zapowiedź Raju

Całym przedsięwzięciem od początku opiekował się, organizując i koordynując prace, ówczesny kustosz Sanktuarium w Rokitnie, ks. dr Józef Tomiak.

Kalwaria TourDzięki pojazdom elektrycznym sprowadzonym w 2015 roku tysiące osób korzysta z oferty Kalwaria Tour. Pojazdami kierują duszpasterze rokitniańscy, którzy podczas 1,5 godzinnego przejazdu drogą Kalwarii modlą się z pielgrzymami i wyjaśniają głębię symboliki wszystkich stacji. 

IMG_3506
IMG_3513
IMG_3520
IMG_3525
IMG_3535
IMG_3543
  • IMG_3506
  • IMG_3513
  • IMG_3520
  • IMG_3525
  • IMG_3535
  • IMG_3543
  • więcej zdjęć