Rekolekcje Wielkopostne Rodziny Wincentyńskiej w Rokitnie [19-20.03.2011].

W dniach od 18 do 20 marca br. do Rokitna z całej Polski  przybyli  przedstawiciele wspólnot tworzących Rodzinę Wincentyńską na swoje

doroczne rekolekcje wielkopostne. (Rodzinę Wincentyńską w Polsce tworzą: Księża Misjonarze (CM), Siostry Miłosierdzia (FdlC), Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (AIC), Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo (SSVP), Wincentyńska Młodzież Maryjna (JMV), Stowarzyszenie Cudownego Medalika (AMM) - czyli księża, siostry oraz osoby świeckie, które w działalności apostolskiej kierują się duchowością św. Wincentego a Paulo, a także duchowością maryjną związaną z objawieniami przekazanymi św. Katarzynie Laboure przez Matkę Bożą w paryskiej kaplicy na rue du Bac). Konferencje głosił ks. Adam Borowski CM, wykładowca biblistyki z Krakowa. Tematem rozważań była Kobieta w Biblii i życiu św. Wincentego a Paulo. W ten sposób została ukazana rola kobiety w historii zbawienia i jej nieodzowne miejsce w apostolskim życiu Kościoła dzisiaj. W sobotę rekolektantów odwiedził J.E. Ks. Bp Paweł Socha, który w dłuższym wywodzie (jak sam stwierdził) przybliżył najnowszą historię Kościoła na tzw. ziemiach odzyskanych. Dla wielu obecnych, zwłaszcza z centralnej i wschodniej Polski, dzieje duszpasterstwa po II wojnie światowej na tych terenach są mało znane.

O godzinie 11.00 Ks. Biskup Paweł w bazylice Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przewodniczył koncelebrowanej mszy św., podczas której wygłosił kazanie na temat charyzmatu wincentyńskiego z uwzględnieniem pięciu cnót: prostoty, pokory, łagodności, umartwieniu oraz gorliwości o zbawienie dusz, które powinny towarzyszyć pracy charytatywnej i apostolskiej Rodziny Wincentyńskiej. Mszę św. koncelebrowali: ks. Marian Kot CM - proboszcz z Trzciela, ks. Jacek Piątek CM – ze Skwierzyny, ks. Piotr Sudoł i ks. Łukasz Tarasiuk – z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp., ks. Jerzy Basaj CM – diecezjalny moderator Stowarzyszenia Cudownego Medalika z Bydgoszczy oraz ks. Jerzy Górny – moderator krajowy Rodziny Wincentyńskiej. Siostry Miłosierdzia reprezentowane były przez s. Zofię Góras ze Skwierzyny, s. Annę Woźniak z Krakowa , s. Helenę Świątoniowską z Limanowej, s. Janinę Zaleską, s. Joannę Nowińską i s. Iwonę Krok z Gorzowa Wlkp. Piękną oprawę muzyczną i liturgiczną przygotowała młodzież z Trzciela pod kierunkiem pani Anny Spyrka oraz Młodzież Maryjna z Gorzowa pod opieką s. Iwony i s. Joanny, które także przygotowały rozważania Drogi krzyżowej w zestawieniu z życiem Jana Pawła II. Był to mocny akcent w przygotowaniu nas do majowej beatyfikacji w Rzymie.

 

 

 

Bardzo wzruszające były spotkania z Matką Bożą podczas wieczornych apeli prowadzonych przez ks. Jerzego Basaja. Wielkopostnemu skupieniu sprzyjała wspaniała atmosfera nowego domu rekolekcyjnego, którego dyrektorem i kustoszem sanktuarium jest ks. Józef Tomiak. Wraz z księdzem Mariuszem zadbali oni o nasze życzliwe przyjęcie za co składamy serdeczne podziękowanie. W rekolekcjach wzięło udział ok. 120 osób przybyłych z: Bydgoszczy, Gniezna, Gorzowa Wielkopolskiego, Ignacowa, Krakowa, Krzeszowic, Limanowej, Ostrowa Wielkopolskiego, Pabianic, Przasnysza, Słubic, Skwierzyny, Sopotu, Trzciela, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry, Żagania.

Uczestnicy wracali umocnieni Słowem Bożym i łaskami bijącymi u źródeł sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej Cierpliwie Słuchającej.

[ks. Jerzy Górny CM]

Galeria zdjęć

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież